klimada-nicin-buz-tabakasi-olusuyor

Klimada niçin buz tabakası oluşuyor?

Klima ünitenizin dış tarafında bir buz tabakası oluşması sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasını engellemektedir. İster bir pencere ünitesi ister merkezi bir hava sisteminiz olsun, bunun nedenleri ve etkileri, çözümleri de aynıdır. Klima ünitenizde biriken buz, etkili bir şekilde soğumaması ve kompresörün üzerine baskı uygulayabilmesi, bu da zamanla pahalı bir onarım veya yedek bir kompresöre ihtiyaç duyulabilmesini sağlar.

 

Bunun bir ya da daha fazla sebebi olabilir ve Adana Klima Servisi olarak size birkaç nedenden bahsetmek isteriz:

 

Yetersiz Hava Akışı

Ünitenizdeki hava akışını kısıtlayan her şey, sistemin evaporatör serpantininin donmasına neden olur. Havanın verimli şekilde akmaması için birkaç sebep vardır. En yaygın sorun kirli hava filtresidir. Klima ünitenizi sürekli çalıştırıyorsanız, hava filtresini ayda bir kez değiştirmenizi veya temizlemenizi öneririz. Diğer hava akışı sorunları arasında, bloke edilmiş veya kapalı kanallar ve havalandırma delikleri, arızalı bir fan ve / veya buharlaştırıcı bobinlerindeki kir bulunur. Evaporatör serpantinleri düzenli temizlemeye ihtiyaç duyarlar, bunu sezonda bir öneririz.

 

Düşük Seviyede Freon

Bir klimanın buz tutmasına neden olan bir başka şey de düşük seviyede olan soğutucu Freon’dur. Bu, evaporatör bobinde basınçta bir düşüşe neden olur, bu da havadaki nemin birikmesine ve bobin üzerinde donmasına izin verir. Düşük soğutucu Freon sızıntıdan kaynaklanır. Donma nedeniniz düşük bir soğutucu ise,  iletişime geçmeniz gerekir ve sertifikalı teknisyenlerimizden biri onarımda yardımcı olacaktır. Bu, sızıntıyı bulmak ve onarmak ve soğutucu seviyenizi yeniden doldurmayı içerir.

 

Dış ortam sıcaklığı

Klimalar, belirli bir sıcaklık aralığında çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Çoğu 15°C’nin altında iyi çalışmayacaktır. Çoğu zaman bir donma meydana gelir çünkü ünite çalışması için bu sıcaklık çok düşük kalmaktadır. Hava çok soğuk olduğunda, sistem içindeki basınç düşecek ve donmaya neden olacaktır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir